Cilt güzellik sırları

Güzel, canlı ve pürüzsüz bir cilt için vazgeçmeniz gereken kötü alışkanlıklar.

Her zaman özen gösterdiğiniz cilt bakımınız eğer bazı  kötü alışkanlıklarınızı değiştirmediğiniz takdirde uzun dönemde çok büyük bir fayda sağlamayacaktır. Günlük  temizliğiniz, gerekli miktarda su içmek, ve dengeli besinlenme çok doğru bir yol izlediğinizin işaretidir. Fakat buna rağmen, bir düzine kötü alışkanlıklar ile özen gösterdiğiniz cildinizi ister istemez yıpratırsınız. Peki dikkat edilmesi gereken bu kötü alışkanlıklar nelerdir?

1) Egzersiz yaparken gözeneklerinizin tıkanmış olmasından kaçının
Bir çok kadının sıkça karşılaştığı tipik problemlerden biri günlük yoğun iş temposunun ardından egzersiz yapmaya makyajlarını temizlemeden gitmeleridir. Yüzünüzde az bile olsa bulunan makyaj, vücudunuzun terlemesi ile birlikte açılan gözeneklerin içerisine dolarak gözeneklerinizde tıkanmaya yol açmaktadır. Bununla birlikte yüzünüzün üstünde bulunan makyaj, gün içerisinde çevresel etkiler nedeni ile bakteri ve kir ihtiva edeceğinden dolayı cildinize zarar verebilir. Özellikle alnınız, burununuzun üstü ve çeneniz çevresindeki gözenekler spor yapmaya başladıktan sonra iyice açılır. Gözeneklerin açılması ile cildinizin üstünde bulunan vücudunuzun ürettiği yağlanma ile makyaj karışarak gözeneklerinizi kapatır. Spor yapmaya başlamadan önce yüzünüzü güzel bir şekilde temizlemeniz, cildinize çok büyük yararlar sağlayacaktir.

Konu cildiniz olduğu zaman yüzünüz kadar boyun,  göğüs ve omuzlarınızada aynı bakımı yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer günlük Vitbalance Saç, Cilt & Tırnak Vitamini dışında  yaşlanma etkilerini geciktirecek ürünler kullanıyorsanız, yüzünüzün yanında bahsettiğimiz bu bölgelerede kullandığınız ürünü uygulamanızı öneririz.

2) Besin tüketimi veya diet programınız.

Aslında dikkat edilmesi en önemli olan konuların başında gelen günlük yemek yeme alışkanlıklarınız, vücudunuzun genel olarak sağlık durumunu belirler. Vücudunuzun şeklinden, cildinizin yağlı olup olmaması, saçlarınızın parlaklığı veya cansız oluşu, tırnaklarınızın yavaş yada hızlı uzaması tamamen aldığınız besin maddelerine bağlıdır. Günlük olarak vücudunuza sağladığınız proteinlerden vitaminlere, minerallerden karbonhidratlara kadar  geniş bir perspektifteki  temel besin maddeleri sağlığınızın en önemli unsurudur. Dengeli beslenmenin cildinize olan yararlarını uzun vadede görmek için besin tüketiminize dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca bol miktarda su içmeyi sakin ihmal etmeyin. Örnegin sabah kalktığınızda gününüze 1 bardak su ile başlayın.

3) Sivilce ve siyah noktalar

Sivilce ve siyah noktaların oluşmasının birçok nedeni olabilir. Ancak şu bir gerçekki cildinizde oluşan sivilce veya sivilcelere dokunmamanız gerekiyor. Eğer sivilcelerinizi sıkmak yada üzerine baskı yaparak temizlemeye kalkarsanız, sivilcenin iyileştikten sonra bulunduğu noktada iz bırakmasına neden olabilirsiniz. Eğer cildiniz devamlı olarak sivilce ve siyah noktalar oluşturuyor ise işin profesyoneli  olan bir cilt uzmanı yada doktoruna danışıp cildiniz ve vücudunuzun yapısına uygun bir ilaç tedavisi sizin için en doğrusu olacaktır.

4) Exfoliation

Cilt bakımı için uygulanan yöntemlerden birisi “Exfoliation” deri soyulması yada dökülmesidir.Exfoliation kelimesinin Türkçe sözlük karşılığı derinin pul pul dökülmesidir. “Peeling” cildinizin soyulması  yöntemi cildiniz için harika bir şey yöntemdir.  Bu yöntem ile cildiniz derinlemesine temizlenirken aynı zamanda peeling yaparak cildinizdeki genç hücre oluşumunun başlamasına yardımcı olur . Aşırı peeling “cildin soyulmasi”  cildinizde tahriş ve kızarmaya yol açabilir. Bu nedenden dolayı makyaj yaptığınız cildinizdede  sorunlara yol açabilir. Exfoliation yönteminin haftada iki kereden fazla cildinize uygulanması tavsiye edilmez. Cildinizin doğal, pürüzsüz ve ışıltılı olmasi için güzel olan bu ve benzeri yöntemleri uygulamadan önce nasıl ve ne şekilde yapmanız gerektiğini dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz.

5) Makyajınızı temizlemeden uyumak

İşten sonra yada uzun bir günün ardından arkadaşlarınızla dışarı çıkıp eve ne kadar yorgun gelmiş olursanız olun, yatmadan once cilt bakımı için muhakkak zaman ayırın. Bu cildiniz için gerçekten önemli. Makyaj uygulanmış ve tıkanmış gözenekleri günün sonunda temizlemeli ve cildinizin gece boyunca rahatlamasını  “nefez almasını sağlamalısınız. Özellikle yağlı bir cilde sahipseniz,  cildinizin gün boyunca kendisinin ürettiği aşırı yağdan temizlemek şarttır. Bu aynı zamanda  cildinizin gün boyunca maruz kaldığı çevresel faktörlerdende etkilendiği olumsuz etkiye karşıda sağlıklı bir yöntemdir.

6) Gözlerinizi ovuşturmaktan kaçının

Gözlerinizi ovuşturmanız, gözlerinizin çevresinde belirgin çizgiler oluşmasına neden olur. Makyajınızı temizlerken sadece pamuk kullanın ve göz çevrenizi kesinlikle bastırarak temizlemeyin . Pamuk cildinize zarar vermeden, yüzünüzdeki makyajı derinden temizlemeye yardımcı olur.

Vücudunuzdaki en ince deri göz çevrenizdeki ve göz kapaklarınızdaki derinizdir. Bu sebepten dolayı göz ve çevresi yaşlanma belirtilerini en önce göreceğiniz yerlerdir. Göz çevrenize uyguladığınız makyajınızı yaparken, göz kapağı ve çevresine daha dikkatli davranmalı mümkün olduğunca nazik bir şekilde makyaj malzemesini uygulamalısınız. Ayrıca göz çevresi için yapacağınız makyaj malzemelerininde cildinize zarar vermeyecek içerikli maddelerden üretilmiş olmasıda çok önemlidir. Gözünüze süreceğiniz kremleride nazik bir biçimde yüzük parmağınızla uygulamayı unutmayın. Yüzük parmağınız, diğer parmaklarınız arasında en zayıf olanıdır, bu sebepten dolayı gözlerinize çok bastırmadan kreminizi sürebilirsiniz.

7) Yüzünüzün üstüne yatmamaya çalışın

Yüzünüzün üstüne yatmanız, cildinizde zaman içerisinde istenmeyen kırışıklıklar oluşmasına neden olacaktır. Her zaman sırt üstü yatarak bu problemi ortadan kaldırabilirsiniz.

8) Sigara ve sakız

Sigara artık hepimizin bildiği gibi cildimizin en büyük düşmanı. Sigara cildinizin renginden tutunda hücrelerinizin yenilenmesine kadar bir çok alanda vücudunuza inanılmaz büyük zararlar verir. Ayrıca sigara içen insanların ağızlarının kenarlarında sigara içmekten dolayı belirgin çizgiler oluşur. Bu çizgiler “smoker’s lines” tiryaki çizgileri olarakta adlandırılır. Sakız çiğnemekte ağız ve kenarında kırışıklıklar oluşmasına neden olur. Bu tür kırışıklıklardan kurtulamak için yapılacak olan şeyler aslında çok basittir. Sigarayı genel sağlığınız için bırakmak ve daha az sakız çiğnemek.

9) Dudaklarınızı ıslatmayın

Dudaklarınızın kuruması tabiki çok rahatsız edici olabilir. Ancak tükürük bezlerinin ürettiği salya, dudağınızdaki bütün doğal nemi alır ve kurutur. Çözüm ise çok basit, günlük dudak kreminizi sıkça kullanmak ve dudaklarınızı ıslatmamak.

Bir sonraki güzellik sırlarında görüşünceye kadar  Vitbalance Saç, Cilt & Tırnak Vitamininizi almayı unutmayınJ

Not: Yukarıda saydığımız öneriler devamlı yapılır ise kalıcı sonuclar alınır. Unutmayın forumumuz herkese açıktır. Sorularınız ve önerilerinizi ne zaman isterseniz forumumuzda paylaşabilir ve müşteri hizmetlerimize e-posta ile yollayabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu bir gün dileği ile.

Vitbalance Forum Team

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir