Multivitaminlerin Potansiyel Faydaları

Multivitaminler, tablet, kapsül veya hap formunda bulunan ve gerekli vitamin ve minerallerden oluşan bir dizi besin takviyesidir. Takviye edici gıdaları internetten ve sağlıklı besin ürünleri satan mağazalarında bulabilirsiniz. Her gün bir multivitamin alarak daha sağlıklı bir hayata adım atabilirsiniz. Vitamin almadan önce doktorunuza danışın; Varolan tıbbi koşullar veya aldığınız ilaçlar, vücudunuzun multivitaminlere nasıl tepki verdiğini etkileyebilir.

Hastalıkların İyileştirilmesi

Hastalandığınızda, vücudunuz normalde gösterdiği performansında çalışamaz. Uluslararası Sağlık Enstitütüsüne göre hızlı bir şekilde iyileşmek için gereken tüm vitaminleri ve mineralleri alamayan bireylerin iyileşme süreçleri çok uzun sure alabilir. Bu hastalık süreci zarfında alınan bir multivitaminin bile, hasta vücudunuza iyileşmesi gereken besin maddelerini derhal vermesine yardımcı olabilir.

Diyet Kısıtlamaları

Sıkı diyet yapanlar – örneğin, günde 1.600 kalori tüketen – ya da bir vegan ve vejetaryen diyet takip eden bireyler, yalnızca gıda alımı yoluyla ihtiyaç duydukları tüm mineralleri ve vitaminleri alamayabiliyor olabilir. Diyet uzmalarına göre, bir multivitamin takviyesi uygun beslenmeye yardımcı olabilir. Örneğin, bazı veganlar, hayvan ürünlerinde bulunan ancak günlük multivitamin vasıtasıyla vitaminleri alabilen bazı B-vitaminleri seviyelerine sahip olabilirler.

Doğum Öncesi Sağlık ve Alt Doğuş Anomalileri

Hamile bir kadının gebe olmayan bir kadından daha yüksek vitamin ihtiyacı vardır, çünkü bebeğinin yaşam ve beslenme ihtiyaçlarını desteklemektedir. Bu nedenle, bir doktor hamile bir kadının, kadın ve bebeğin ihtiyaç duyduğu besin maddelerini sağlamak için tasarlanmış geniş bir vitamin takvimi sağlayan doğum öncesi multivitaminleri almasını önerebilir. Doğum öncesi multivitaminlerin düzenli olarak kullanılması, bebeğin çeşitli konjenital anomalileri riskini de azaltabilir.

Geliştirilmiş Bilişsel İşlevsellik

İnsanlar yaşlandıkça, bilişsel işlevleri azalabilir. “Beslenme Dergisi” nde yayınlanan Mayıs 2007 tarihli bir tıbbi araştırma çalışması, 65 yaş ve üzerindeki 910 kadın ve erkeği analiz etmiştir. Bu çalışma, bir multivitamin kullanımının, mikro besin yetersizliği riskini azaltmaya yardımcı olduğunu ve ayrıca, 75 yaş ve üzerindeki bireyler ve çocuklar da dahil olmak üzere grubun bazı alt gruplarında bilişsel işlevselliği artırmaya yardımcı olduğunu keşfetmiştir.

Geliştirilmiş Enerji

Multivitaminler, vücudunuzun enerjisini artırmaya yardımcı olabilecek B-kompleks vitaminleri ve C vitamini gibi çeşitli vitaminleri içerir. Bu sebepten dolayı sadece günlük enerji miktarını arttırmak değil aynı zamanda da günlük stres ile mücadele için multivitamin kullanımı doktorlar tarafından teşvik edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir