Saç bakım önerileri

Daha gür, sağlıklı ve bakımlı saçlar için neler yapmalısınız? Cilt, tırnak ve saç vitamini VitBalance uzmanları yazdı.

Eğer saçlarınız yağlıysa daha sık yıkamanız gerekiyor. Saçınızı ne sıklıkta yıkamanız gerektiğini kafa derinizin ürettiği yağ miktarına göre belirlemelisiniz.

  • Kafa derinizin yağlı olması durumunda, günde en az bir kez yıkamanız gerekebilir.
  • Eğer kimyasal maddeler içeren ürünleri saçlarınız için kullanırsanız, saçlarınız daha fazla kurur, bu yüzden daha az sıklıkla yıkamak isteyebilirsiniz.
  • Yaşınız ilerledikçe, kafa derinizin daha az yağ yapar, böylece şampuan sıklıkla kullanmanız gerekmez. Fakat saçlarınızda derinin pullandığını görürseniz, çok fazla şampuan kullanmamalısınız. Fazla şampuan kullanımı saçınızda kepek ve diğer deri hastalıklarına neden olabilir. Saçlarınızda derinizin pullanarak döküldüğünü görürseniz bir dermatoloğa başvurmanız sağlığınız açısından çok önemlidir.

Saç diplerine masaj yaparak saçlarınızı yıkayın. Saçınızı yıkarken, saçınızın tamamını yıkamak yerine öncelikle kafa derisini temizlemeye konsantre olun. Yalnızca saçınızı yıkamak cansız ve kuru saç derisine neden olabilir.

Saç Kremi.Saçları temizleyen ve güçlendiren bir “2’si bir arada” şampuan kullanmadığınız sürece her şampuandan sonra saç kremi kullanın. Saçınızın dolgunluğunu arttırmak, statik elektriği azaltmak, saç köklerini güçlendirmek ve zararlı UV ışınlarına karşı bir miktar koruma daha sağlamak için saç kremi gereklidir. Ayrıca saç kremi kullanımı hasarlı veya yıpranmış saç görünümünü önemli ölçüde engelleyebilir.

Saç kremini saç uçlarına uygulayın. Saç kremi ince saçları seyrelmiş gibi gösterebileceğinden saç derisinde değilde saç uçlarına masaj yaparak kullanılabilir.

Saç tipiniz için özel olarak formüle edilmiş bir şampuan ve saç kremi seçin. Örneğin, saçınıza renk veriyorsanız, renklendirilmiş saçlar için tasarlanmış bir şampuan kullanın. Saçınız hasar görmüş veya kimyasal ürünler uygulanmış ise, “2’si bir arada” bir şampuan düşünün. Fiyatı ne olursa olsun birçok şampuan ve saç krem markası aynı faydayı sağlar.

Yüzerken saçlarınızı koruyun. Saçınızı yüzmeden önce ıslatarak ve saç kremi sürerek  klorun zararlı etkilerinden koruyabilirsiniz. Başınıza sıkı oturan bir bone kullanın ve yüzerken kaybolan nemi yeniden saçınıza sağlamak için yüzme sonrasında saç kremi kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir