Saç İçin Gerekli Vitaminler

Her kadın saçlarının daha gür, daha doğal ve parlak görünmesini ister. Ancak bu bizim isteğimizle olabilecek ya da kozmetik ürünlerle sağlayabileceğimiz bir şey değildir. Bu sebepten dolayı saçlarımızın daha sağlıklı ve doğal görünebilmesi için beslenme alışkanlıklarımızda da bir takım değişiklikler yapmak zorundayız.

Düzenli uygulanan bir diyet özellikle gerekli bütün vitamin, mineral ve anti-oksidanların alınması vücudumuzda büyük değişiklikler yaratabilir. Günlük gereken vitaminleri ve mineralleri aldığımız zaman 2-3 hafta içerisinde gözle görülebilir değişiklikleri sadece saçlarınızın da değil aynı zamanda vücudunuzda da görebilirsiniz.

Saçlarınızın da vitaminlere ve minerallere ihtiyacı vardır. Saçlarınızın daha sağlıklı ve hızlı uzaması, dolgun gözükmesi için kalın saç tellerine sahip olmanızın yolu tamamı ile günlük tükettiğiniz besinler üzerinden geçer. Kozmetik ürünler ve saç maskeleri için harcadığınız zaman ve para bazen istediğiniz sonuçları size vermeyebilir.

Saçlarınızın sağlıklı olması hızlı uzaması, dolgun olması ve parlak durması büyük oranda genetikle ilgilidir. Bu demek değildir ki siz de diğer kadınlar gibi güzel saçlara sahip olamayacaksınız. Şunu unutmamak lazım ki genetik anlamda güzel saçlara sahip olmanız bunun devamlı olacağı anlamına gelmez. Çünkü saçlarınızın yavaş uzamaya başlaması, beyazlaması dökülmesi tamamiyle doğal bir süreç olarak kabul edilmesi gereken bir durumdur.

Özellikle saçlarınız için bazı vitaminler vardır ki bu vitaminler gerçekten saçlarınız için olmazsa olmazlardır. Bunların arasında en çok B, C ve E vitaminleri vardır. Bu vitaminler arasındaki B vitamini vücudumuzdaki hücrelerin yenilenmesi, karbonhidratların kırılımı ve antioksidant sağlayarak saçlarınızın daha sağlıklı uzaması ve saç tellerinin daha kalın olmasına yardımcı olabilir. Özellikle B vitaminleri tek başlarına bir vitamin grubu olsa da kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılmaktadırlar. B grubu vitaminlerinin hepsinin saçlarınız cildiniz ya da tırnaklarınız üzerinde aynı eskisi yoktur.

Günlük multi-vitamin alırken içeriğine bakmak besin takviyesinin size günlük ihtiyacınızı karşılayacak şekilde formüle edilmiş olduğuna dikkat etmek çok önemlidir. Birçok vitamin markası sadece ürünün reklamını yapmakta ve ürünün içeriği ile ilgili kullanıcıya tüketiciye gerekli olan bilgileri sunmamaktadır. Aldığınız ürünün içeriğini tespit etmek ve size gerçekten yararı olup olmayacağını bilmek konusunda bir profesyonele ve/veya doktora tanışmak da ayrıca çok önemlidir.

C vitamininin antioksidan etkisinin cildinize ve saçlarınıza olan faydalarını artık herhalde bilmeyen yoktur. Vücudunuzun sağlıklı olarak çalışabilmesi ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi için gerekli olan vitamin C aynı zamanda saçlarınızın parlak ve sağlıklı görünmesi uzaması açısından en çok gereken vitaminlerden bir tanesidir. Sadece C vitamini almak saçlarınıza olan etkisinin çok olumlu olacağı anlamına gelmemektedir. Bu sebepten dolayı C vitamini kullanırken kullandığınız multi-vitamininin formülü itibariyle diğer vitamin ve mineralleri de bulundurması çok önemlidir.

Saç deriniz için gerekli olan bir diğer vitaminde E vitaminidir. E vitamini kırmızı kan hücrelerinin formasyonunda ve anti-oksidan etkisi olması sebebiyle çok önemli bir rol oynamakta ve organlarımızda daha önce oluşmuş olan hasarlara yol açmış serbest radikallerden korumaktadır. E vitamini tüketimi aynı zamanda kan dolaşımı üzerinde de çok etkilidir. Kan dolaşımının etkisinden bahsetmemizin sebebi; kan dolaşımının artması, saç derinizde ve saç köklerinde olumlu bir etki yaratarak saçlarınız uzama döngüsünün daha aktif bir hale gelmesine sebep olmaktadır. E vitamini diğer vitaminlerde olduğu gibi bahsettiğimiz C vitamini ve B vitamini kompleksleri ile birlikte bir araya geldiği zaman gerçekten çok etkili bir vitamin haline gelmektedir.

Daha önceden de bahsetmiş olduğumuz gibi sadece bu vitaminlerin kullanılması saçlarınızın dökülmesi ya da beyazlamasını engelleyecek diye bir kural da söz konusu değildir. Şunu unutmamak lazım ki belli bir yaşa geldikten sonra insanların vücudundaki fizyolojik değişiklikler saç dökülmesi, saçların beyazlaması ya da saçların daha önceden olduğu gibi parlak olmamasına neden olabilir. Bunu tamamen doğal bir süreç olarak kabul etmek lazımdır.
Ancak yaşlanma etkilerini geciktirmek tamamıyla sizin elinizde olan bir şeydir. Bu sebepten dolayı özellikle saçlarınız için gerekli olan vitaminleri almanız bu süreci ertelemenize yardımcı olacak ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Aynı zamanda almış olduğunuz vitaminler, mineraller ve diğer besinlerin vücudumuz üzerindeki diğer etkilerini zaman içerisinde göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir