Saç İçin Vitaminler

Hepimiz saçlarımızın gür, doğal ve parlak görünmesini isteriz. Ancak sağlıklı saçlara sahip olmak kendiliğinden olabilecek bir şey değildir. Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için gerekli bakımları uygulamalı ve saç için vitaminler ve takviyelerle saçlarımızı beslemeliyiz. Sağlıklı saçlar; parlak, görünümü düzgün ve kolay taranabilir özelliktedir ancak bazı hastalıklar ve çevresel etkenlerle saçlarımızın yapısı bozulabilir. Saçlarda aşırı kuruluk, aşırı yağlanma, dökülme vb. sorunlar meydana gelebilir. Bu türden sorunlarla başa çıkabilmek için saç bakımlarının düzgün yapılması gerekir. Düzenli yapılan saç bakımının yanında saç ve kafa derisinin ihtiyaç duyduğu fakat vücudumuz tek başına yeterli miktarda üretemediği vitamin takviyelerine ihtiyaç duyarız.

Saç için vitaminlerin en önemlileri E,A ve C vitaminleridir. İçeriğinde bulunan antioksidanlarla kafa derisinde oluşan deformasyonları onaran E vitamini, saç oluşumunu hızlandırmasının yanında saçın erken beyazlamasını engelleme özelliğiyle saç için vitaminler içinde belki de en önemlisidir.

Saç için vitaminlerin bir diğeri olan A vitamini, kafa derisinin sağlıklı sebum üretmesini sağlayarak saça doğal parlaklığını verir. Bunun yanı sıra sağlıklı sebum üretilmesini sağlayarak, çevreden gelen saldırılardan saçı korur.

C vitamini sadece saç için değil vücudun sağlıklı çalışması için de gerekli olan bir vitamin olup, saçların daha güçlü ve sağlıklı görünmesine yardım eder.Saç için vitaminlerden en önemlilerinden biri olan C vitamini, saçın kepeklenmesini önler.