Saç Neden Dökülür?

Saç dökülmesinin bir çok sebebi olabilir. Bunlardan bazıları hastalık durumları ve bu süreçte kullanılan ilaçlar, zayıf beslenme alışkanlıkları, hormonlar ve aşırı derecede yapılan saç bakımları olabilir. Bu nedenlerden herhangi biri saç büyüme döngüsüne müdahele edebilir ve saç foliküllerinin yeni saçları oluşturmasını önleyebilir. Günde ortalama 100-150 tane saç teli kaybediyoruz ve saç ayda ortalama 1.3 cm uzuyor. Eğer saç dökülmesinin normalden daha fazla olduğunu fark ederseniz veya saçınızın uzamasının normalden daha yavaş olduğunu fark ederseniz, bu bir saç dökülmesi semptomu olabilir. Kadınlar için, saç dökülmesi belirtileri saçlarınızın incelenmesi veya başınızın üst kısmında daha fazla saç kaybı olmasıdır. İnsanların yaklaşık % 50’sinde 50 yaşına kadar bir miktar saç dökülmesi yaşanmaktadır. Yaşlanmaya veya hormonlara bağlı saç dökülmesi semptomları kadınlarda geçici olmaya eğilim gösterirken erkeklerde çoğunlukla kalıcıdır. Fakat bilinçli tüketiciler erken harekete geçip vitamin ve mineraller gibi saç sağlığına yardımcı olacak takviyeleri alırsa, saç dökülmesi semptomlarını önlemek için gerekli adımı atmış olacaklardır.

SAÇ DÖKÜLMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN VİTAMİN HAPLARI

Saç dökülmesi semptomları, kadınlar için psikolojik strese neden olabilir; çünkü toplum, güzel saç ve dolgun saçları kadınların kadınlık özelliklerini öne çıkardığını gösterecek şekilde lanse ederler. Reklam afişleri, dergi kapakları vs. bunlardan bir kaç örnektir. Ancak her zaman gerekli önlemleri almak da bizim elimizdedir. Kendinize güveninizi asla kaybetmeyin! Güzellik içten gelir!

Saç vitaminlerini günlük hayatınızda düzenli olarak tüketmelisiniz. Varsa stres, alkol, sigara, düzensiz beslenme gibi alışkanlıklarınızı bırakmalısınız. Saç vitamini Vitbalance; ABD’de kurulmuş, üretiminin ve ürün geliştirilmesinin tamamını ABD’de gerçekleştiren bir besin takviye ürünleri şirketidir.

Doğal Saç Dökülmesi ve Vitaminler

Kötü beslenme saç dökülmesine yol açabilir, genellikle gelişme (büyüme) aşamasındaki tüylerin saç gelişim döngüsünün dinlenme safhasına erken itilmesi ve bu kılların düşmesini tetiklemesine neden olan geçici bir saç dökülmesi durumudur. Beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan doğal saç dökülmesi birkaç ayda tedavi edilebilir. C Vitamini, Biotin, Niasin, Demir ve Çinko gibi vitamin ve mineralleri daha fazla tüketerek saç dökülmesine karşı önlem alabilirsiniz. Bu gıdaları, yediğiniz gıdalardan alamıyorsanız, Vitbalance size sadece saçınız için değil aynı zamanda günlük ihtiyacınız olan diğer vitamin ve mineralleride almanıza yardımcı olacaktır.

Saç dökülmesi için biyotin

Biotin, B7 veya H olarak da bilinen, suda çözünen ve saç dökülmesini engelleyen bir vitamindir. Biotinin saç uzamasını teşvik ettiği, saç telini kalınlaştırdığı ve saç dökülmesini önlediği gözlemlenmiştir. Beslenmenizde Biotin gibi B vitaminleri bulunmuyorsa, saç dökülmesine neden olabilir ve saç uzamasını yavaşlatabilir. Sağlıklı saç uzaması için B vitaminleri ve diğer gerekli besin maddelerini almayı ihmal etmeyin.

Beslenme alışkanlıklarımız saç dökülmesini etkiler mi?

Biotin, Niasin (Vitamin B3) ve C vitamini sağlıklı saçlar için gerekli olan vitaminlerdir. Zinc ve Demir ise aynı işlevi sağlayan minerallerdir. Bu vitamin ve mineraller saçınıza önemli katkıda bulanarak dökülmesini engelleyebilir. Kemoterapi, hastalıklar ve receteli ilaç kullanımı saç dökülmesine neden olsada, gerekli miktarda alınan vitamin ve mineraller 3-4 ay sonra mükemmel sonuçlar göstebilirler.

Saç dökülmesini dengeli bir beslenme programı ile engelleyebilir, doğal olarak saç uzamasını sağlayabilirsiniz. Diyetinize ekleyeceğiniz bazı besinler; fındık (omega-3 yağ asitleri, biyotin, E vitamini ve bakır içerir), istiridye (zengin çinko), Yumurta (iyi bir protein kaynağı, artı biyotin, diğer B vitaminleri, çinko, selenyum, kükürt ve demir) ve ıspanak (demir, beta-vitaminler, Karoten, folat, A vitamini ve C vitamini).

Saçlarınızın hızlı ve sağlıklı uzaması için bu gıdalardan yeterince yemediğinizden korkuyorsanız, günlük multi-vitamininizi alın.

Vitamin eksikliği saç dökülmesine neden olabilir mi?

Günlük saç bakımınız ve beslenme alışkanlıklarınız saç dökülmesini önleyebilirmi? Kesinlikle EVET! Bunun yanında aldığınız vitaminler ve mineraller ile birlikte saçlarınızın daha az döküldüğünü ve çok daha hızlı uzadığını görebilirsiniz. Vitamin eksikliği genel olarak saç dökülmesine sebep olur. Vücudunuzun tepeden tırnağa sağlıklı ve güzel görünmesini istiyorsanız, günlük yemek yeme alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz gerekiyor.

Saç dökülmesini ve kırılmayı önlemek

Bazı saç dökülmesi normal olsa da, günde 100-150 ‘den fazla saçın dökülmesini fark ettiğinizde saç dökülmesi semptomlarının ilerlemesini önlemek için harekete geçmenin zamanı geldi demektir. Saç dökülmesini önlemeye yönelik bazı saç özellikleri, saç stil alışkanlıklarındaki değişiklikler, yaşam tarzı değişiklikleri ve diyetteki gelişmeler bütünsel ve doğal olarak saç dökülmesine karşı tedavi etmektir.

Çok sık saç boyatmak, sitil değiştirmek ve saç maşası gibi ısı üreten aletleri kullanmak saçlara zarar verebilir ve saç dökülmesine neden olabilir. Saç kurutma makinesi ve saç kıvırma maşası gibi araçların her geçen gün veya daha kısa sürelerde kullanarak zararını azaltmaya çalışın. Saç ekstansiyonlarını ve sıkı saç örgülerini seyrek olarak kullanın çünkü “traksiyon alopesi” adı verilen bir durumda saçlar dışarı doğru çekilebilirler. Saçınızı düzenli olarak kestirin ve kırılmalara yol açacak durumlara izin vermeyin.
Stresinizi azaltmak gibi saç dökülmelerini önlemek içinde yaşam tarzı değişiklikleri yapın. Düzenli egzersiz yapın, yoga deneyin ve kendinize zaman ayırın. Gündelik stres saç dökülmesine ve saçlarınızın cansız görünmesine neden olabilir.

Diyetinizde saç dökülmesini azaltmak için iyileştirmeler yapın. Diyetinize deniz ürünü içeren besinleri ekleyin. Farklı renkli sebze ve meyveleri sofranızda bulundurun, eğer ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bir diyetisyene veya beslenme uzmanına danışın. Sağlığınız ve mutluluğunuzu sağlayacak tek kişi sizsiniz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir