Tırnak bakımınız için 5 önerimiz

1) Tırnaklarınızı bir alet gibi kullanmayın. Kutu içeceklerin kapaklarından başlamak üzere ürünlerin üzerindeki etiketleri, bantlanmış posta kutularındaki paket bantlarını tırnaklarınız ile kesip açmaya çalışmaktan vazgeçin. Bu saydıklarımız tırnaklarınızı kırar yada zarar görmesine neden olur. Bununla beraber tırnaklarınızı ısırmak yada yemek şeklinin bozulmasına ve uzayıncaya kadar daha önce kırılmış olduğu için yeniden kolayca kırılmasına yol açar.

2) Günlük yemek hazırlama ve temizlik işlerinizi yaparken ellerinizi lateks bir eldiven ile korumaya çalışın. Elleriniz ve tırnaklarınız sıcak veya soğuk sudan çok çabuk etkilenir. Tırnaklarınız özellikle bulaşık yıkarken sıvı sabunların içinde bulunan kimyasal maddelerden olumsuz etkilenir. Bu sebepten dolayı eğer tırnaklarınızın kolayca kırılmasını ve çatlamasını istemiyorsanız muhakkak eldiveninizi giyin.

3) Günlük diyetinizin “yemek yeme alışkanlıklarınızın” tırnaklarınız üzerinde direkt bir etkisi olduğunu biliyormuydunuz? Tırnaklarınızın güçlü olmaması ve çabukça kırılmasının ana nedenlerinden biri vücudunuzdaki vitaminin eksikliğindendir. En genel problem olan tırnak kırılmasını, soyulmasın soyulması önlemek için aşağıda sıraladığımız vitaminleri tüketmeye çalışın.

A Vitamini eksikliği:  Tırnağınızda yarım ay bulunmaması. Yarım ay nedir? Tırnağın başlangıç kısmında deri ile birleştiği alanda bulunan yarımay şeklindeki beyaz şekle “lunula” adı verilir. Tırnaklarınızın çabukça kırılması A Vitamini eksikliğinin ikinci bir göstergesidir.

B-12 Vitamini eksikliği: Tırnaklarınızın parmak ucunu geçtikten sonra aşağıya doğru kıvrılması, koyu renkli tırnaklar, kaşık şeklinde tırnaklar B-12 vitamin eksikliğinden kaynaklanır.

C Vitamini eksikliği: Yıpranmış, çukurlu ve ayrılmış tırnaklar

D Vitamini eksikliği: Kırılgan, soyulan ve çatlamış tırnaklar.

4) Tırnaklarınız için kullandığınız ürünlerin içeriğine satın almadan önce bakın ve kimyasal madde içermeyen doğal yollarla üretilmiş ürünler almaya dikkat edin. Bazı tırnak bakım ürünleri malesef içeriğinde kanserojen “carcinogen” maddeler ihtiva etmektedir. Bu maddeler sadece tırnaklarınız için değil genel sağlığınız içinde tehdit oluşturabilir.

5) Tırnak bakımınızı aksatmayın. Ellerinizin ve tırnaklarınızın genel bakımı açısından haftada bir kere muhakkak tırnaklarınızı kesin yada törpüleyin. Törpüleme işlemini yaparken törpüyü tırnaklarınızın kenarından ortaya gidecek yönde yapın. Sadece tırnaklarınızın yan kısımlarını törpülemektende kaçının. Eğer imkanınız varsa haftada bir yada iki haftada bir manikür ve pedikür yaptırarak yada kendiniz yaparak, el ve ayak tırnaklarınızın bakımını en iyi şekilde tamamlamış olursunuz.

Tırnaklarınız ile ilgili aşağıda en çok sorulan sorular listelenmiştir.

  • Kırılan tırnağa çözüm nedir?
  • Kırılan tırnağa ne iyi gelir?
  • Tırnak kırılmasına bitkisel çözüm,
  • Tırnak kırılmasına iyi gelen besinler,
  • Tırnak soyulması için ne iyi gelir,
  • Tırnak soyulması için vitamin,
  • Tırnak için vitamin,

Peki bütün bu soruların cevabı nedir?

Yukarıda listelendiği gibi sorduğunuz soruların tamamının cevabı diğer blog yazılarımızda’da belirttiğimiz gibi tükettiğiniz besinlerdir. Günlük ihtiyacınız olan vitaminlerin tüketimi ile tırnaklarınız olması gerektigi gibi, sağlıklı ve güçlü olur. Bu sebepten dolayı kullanacağınız bir çok güzellik ürününün yanında günlük vitamininizi muhakkak tüketin.

Farkı çok kısa süre içinde göreceğinizden hiç şüpheniz olmasın!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir