Vitamin eksikliği saç dökülmesine neden olabilir mi?

Günlük saç bakımınız ve beslenme alışkanlıklarınız saç dökülmesini önleyebilir mi? Kesinlikle EVET! Bunun yanında aldığınız vitaminler ve mineraller ile birlikte saçlarınızın daha az döküldüğünü ve çok daha hızlı uzadığını görebilirsiniz. Vitamin eksikliği genel olarak saç dökülmesine sebep olur. Vücudunuzun tepeden tırnağa sağlıklı ve güzel görünmesini istiyorsanız, günlük yemek yeme alışkanlıklarınıza dikkat etmeniz  ve saç için multi-vitaminizi düzenli almanız gerekiyor.

Saç dökülmesini ve kırılmayı önlemek

Bazı saç dökülmesi normal olsa da, günde 100-150’den fazla saçın dökülmesini fark ettiğinizde saç dökülmesi semptomlarının ilerlemesini önlemek için harekete geçmenin zamanı geldi demektir. Saç dökülmesini önlemeye yönelik bazı saç özellikleri, saç stil alışkanlıklarındaki değişiklikler, yaşam tarzı değişiklikleri ve diyetteki gelişmeler bütünsel ve doğal olarak saç dökülmesine karşı tedavi etmektir.

Çok sık saç boyatmak, sitil değiştirmek ve saç maşası gibi ısı üreten aletleri kullanmak saçlara zarar verebilir ve saç dökülmesine neden olabilir. Saç kurutma makinesi ve saç kıvırma maşası gibi araçların her geçen gün veya daha kısa sürelerde kullanarak zararını azaltmaya çalışın. Saç ekstansiyonlarını ve sıkı saç örgülerini seyrek olarak kullanın çünkü “traksiyon alopesi” adı verilen bir durumda saçlar dışarı doğru çekilebilirler. Saçınızı düzenli olarak kestirin ve kırılmalara yol açacak durumlara izin vermeyin.

Stresinizi azaltmak gibi saç dökülmelerini önlemek içinde yaşam tarzı değişiklikleri yapın. Düzenli egzersiz yapın, yoga deneyin ve kendinize zaman ayırın. Gündelik stres saç dökülmesine ve saçlarınızın cansız görünmesine neden olabilir.

Diyetinizde saç dökülmesini azaltmak için iyileştirmeler yapın. Diyetinize deniz ürünü içeren besinleri ekleyin. Farklı renkli sebze ve meyveleri sofranızda bulundurun, eğer ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bir diyetisyene veya beslenme uzmanına danışın. Sağlığınız ve mutluluğunuzu sağlayacak tek kişi sizsiniz!

Saçlarınızın hızlı ve sağlıklı uzaması için bu gıdalardan yeterince yemediğinizden korkuyorsanız, günlük multi-vitamininizi alın. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir