Vitamin Takviyesi Nedir?

Gıda-Besin takviyesi nedir? (Vitamin ve mineraller)

Doğal gıdalara ek olarak kullanılan ve genellikle kullanıcının diyetinde hastalık, yetersiz beslenme gibi sebeplerle görülebilen eksikliklerin giderilmesinde rol oynayan maddelerdir.

Besin takviyeleri, tabletler, kapsüller, yumuşak jeller, jelkaplar, sıvılar veya tozlar gibi birçok formda bulunabilir. Bazı besin takviyeleri, gerekli besin maddelerinin yeterli bir diyet alımını sağlamanıza yardımcı olabilir; Diğerleri hastalık riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir.

Diyet takviyelerinin yararları nelerdir?

Bazı takviyeler, vücudunuzun çalışması için gereken hayati maddelerin yeterliliğini elde etmenize yardımcı olabilir; Diğerleri hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ancak takviyeleri, sağlıklı bir diyet için gerekli olan tam yemeklerin yerini almamalıdır – bu nedenle, çeşitli gıdaları da yemeye dikkat edin.

İlaçların aksine, takviyelerin hastalıkların tedavisi, teşhis edilmesi, önlenmesi veya iyileştirilmesi amacıyla pazarlanması yasaktır. Bu, takviyelerin “yüksek kolestrolü düşürür” veya “kalp hastalığını tedavi ettiği” gibi hastalık iddiaları yapmamaları gerektiği anlamına gelir. Bunun gibi iddialar, diyet takviyeleri için meşru olarak yapılamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir